به گزارش پایگاه خبری شبکه به نقل از خبرنگار ایرنا استاندار خوزستان در آئین اختتامیه این جشنواره در سخنانی گفت:برگزاری دومین جشنواره فجر استانی تئاتر خوزستان فرصتی ارزشمند است که پیش روی این استان قرار گرفت و بستری برای تبادل تجربه و تبلور خلاقیت ها در فضای عطرآگین به مهر و محبت فراهم آورد.
غلامرضا شریعتی با بیان اینکه از جمله اقدامات ارزشمند این جشنواره می توان به برگزاری کارگاه های آموزشی در کنار اجراهای عمومی اشاره کرد اظهار داشت: امید است برگزاری این جشنواره نقطه عطفی در توسعه هنر نمایش استان به عنوان زنده ترین هنر جهان باشد و هنرمندان در کنار تولید و اجرای نمایش به پژوهش و آموزش نیز اجر نهند تا بتوانند در این زمینه بر غنای این رویداد فرهنگی بیافزایند.
وی گفت: خوزستان با تلاش اهالی فرهنگ و رسانه ها می تواند مرکز ثقل فعالیت های فراگیر هنر نمایش در سطح کشور و حتی بین الملل باشد زیرا چنین پتانسیلی در آن وجود دارد که لازمه آن فراهم آوردن بستر مناسب است تا استعدادها خود را بروز دهند.
استاندار خوزستان تصریح کرد:تلاش می کنیم تا خانه هنرمندان را در استان تکمیل و پلاتوهای بیشتری احداث کنیم البته در صدد انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تکمیل پلاتوهای همه شهرستانهای استان هستیم.
وی گفت: یکی از اهداف ما به اتمام رساندن ساختمان هایی است که زیر ساخت اصلی حوزه فرهنگ و هنر استان را تشکیل می دهند.فرهنگسراها و خانه های نمایش باید به تدریج در همه شهرستان های استان ساخته و آماده شوند تا بتوانیم از این راه استعدادهای استان را جذب کنیم.
شریعتی افزود: هنر نمایش تئاتر جامعه را به سمت و سویی می کشاند که می تواندمطابق با شرایط خودش وفق بدهد و حرکت کند.

**هنرمندان تئاتر رویداد محور نباشند
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان نیز گفت: هنرمندان تئاتر سعی کنند خیلی به رویدادها فکر نکنند و رویداد محور نباشند بلکه به سمت نمایش های عمومی برای مردم بروند تا چراغ تئاتر همیشه در استان خوزستان روشن باشد.
محمد جوروند بیان کرد: هر چند با وضع ایده آل تئاتر در استان هنوز فاصله داریم اما اگر به چند سال گذشته بازگردیم می بینیم که این همه رویداد تئاتر در استان خوزستان وجود نداشت.
وی تاکید کرد:البته باید توزیع رویدادهای هنری در استان رعایت شود و همه شهرستانها از این رویدادها بهره مند شوند.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان توضیح داد:وضعیت مالی و بودجه در حال حاضر راکد است اما با همه اینها هزینه های بسیاری در حوزه نمایش شده که میزان آن جای شگفتی دارد.
وی بیان کرد: در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تنها حوزه نمایش زیر مجموعه ما نیست بلکه حوزه های دیگری مثل موسیقی ، ادبیات ، سینما ، شعر ، تجسمی و مساجد نیز وجود دارد که باید فعالیت در این حوزه ها را نیز مد نظر قرار داد.
جوروند با تشریح کلی وضعیت تئاتر استان خوزستان اظهار کرد: علاوه بر ما هنرمندان تئاتر استان از وضعیت فعلی تئاتر رضایت دارند و عنوان کردند که وضع تئاتر استان خوب است. اگر شهرستانی دیده نشده حتما نقص در کار ما بوده است که آنرا می پذیریم.
وی با اشاره به گلایه هنرمندان نمایش شهرهای ایذه ، باغملک ، رامهرمز و مسجدسلیمان گفت:در این شهرستان ها چند سالی است رکود ایجاد شده اما در تلاش برای رفع آنها هستیم و نگرانی هایشان را قبول داریم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به تشکیل شورای مشورتی تئاتر استان خوزستان عنوان کرد:این شورا دغدغه ایست تا هنرمندانی که گوشه گیر و از تصمیم دور شده اند دوباره وارد حوزه تئاتر شوند برای همین این شورا به صورت مجموعه ای گردهم آمد و در کنار انجمن نمایش طرح های بسیاری خوبی دارد.
وی تاکید کرد:کانون های دانش آموختگان اتفاقات خوبی را در استان رقم خواهند زد چرا که حضور افراد آکادمیک و علمی در آن سطح کار را بالا می برد و نقدی را که آنها وارد می کنند بجاست.

**خوزستان روزهای خوب تئاتر را سپری می کند
رئیس انجمن نمایش خوزستان نیز با بیان اینکه خوزستان روزهای خوب تئاتری را سپری می کند گفت:حمایت های مرکز و اداره کل بیانگر این واقعیت است که توجه ویژه ای به تئاتر استانها می شود.
محمد یاقوت پور بیان کرد: 26 دفتر نمایش فعال در استان داریم در حالیکه چند سال پیش بسیاری از شهرستانها فعال نبودند و اکنون در شهرهایی مثل باوی ، حمیدیه ، لالی ، رامشیر دفاتر فعال است.
وی با بیان اینکه هفت کانون در حوزه تئاتر در استان راه اندازی شده است توضیح داد 40 دانش آموخته تئاتر در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکترا عضو کانون دانش آموختگان هستند که راه اندازی آن اتفاق بسیار خوبی است.
رئیس انجمن نمایش خوزستان ادامه داد: طی سال گذشته در بسیاری از شهرستانها کارگاه های آموزشی تخصصی با حضور مدرسان استانی و غیر استانی برگزار کردیم.
یاقوت پور گفت: تعامل با رسانه بسیار خوب شکل گرفت و دغدغه تئاتری که در مخاطبان ایجاد شده از طریق رسانه ها بود.
وی پیشنهاد داد مسابقه نمایشنامه نویسی در استان برای نمایشنامه نویسان بومی برگزار شود که رئیس انجمن هنرهای نمایشی کشور با این پیشنهاد موافقت کرد.
رئیس انجمن نمایش خوزستان تاکید کرد: مسابقات نمایشنامه نویسی به منظور پویایی نمایشنامه نویسان بومی از نگارش تا تولید است.
وی با اشاره به برگزاری دومین دوره از جشنواره استانی تئاتر فجر در خوزستان گفت: همچون سال گذشته در 6 شهرستان استان این جشنواره را با هدف بهره مندی هنرمندان سراسر استان از این اتفاق فرخنده برگزار کردیم و به 6 شهرستان تعمیم دادیم که مورد استقبال ویژه قرار گرفت.
یاقوت پور ادامه داد:در جشنواره امسال در کنار پنج کار فاخر سراسری 11 نمایش از برگزیده های جشنواره های استانی سالهای گذشته نیز به نمایش در آوردیم .
در این آئین از خانواده شهید اردشیر گله دار زاده ،دست اندرکاران جشنواره و همچنین یاسر خاصب برای نمایش گل ، سید اسماعیل سخایی برای نمایش کازابلانکا ، مرتضی امینی پور برای نمایش خیابانی فینیکس ، حسین کارگر برای نمایش قزل لالا ، جهانشاه زراعت پیشه برای نمایش گل به گل ، معصومه عموری برای نمایش من عاشق آبشارم ، امیر خردمند برای نمایش ظن ، مرتضی سخاوت برای نمایش هذیان ، حسین قنوات و محمد اشکان مهر برای نمایش نجواهای شبانه تقدیر شدند.
دومین جشنواره فجر استانی تئاتر خوزستان از 16 تا 21 دی ماه همزمان در شهرهای اهواز ، بهبهان ، اندیمشک ، امیدیه ، دزفول و شوش برگزار شد.
در این جشنواره 16 گروه نمایش از شهرهای تهران ، گچساران ، اراک ، اهواز ، بهبهان ، اندیمشک ، امیدیه ، دزفول ، ماهشهر ، شوشتر و شوش شرکت کردند که از این تعداد پنج گروه برگزیدگان فجر و 11 گروه برگزدیه جشنواره های مختلف استان هستند.
امسال هفت گروه نمایش از خوزستان در جشنواره تئاتر فجر کشور حضور پیدا کردند و خوزستان پس از تهران و خراسان رضوی بیشترین حضور را در این رویداد هنری دارد.
نخستین جشنواره فجر استانی تئاتر خوزستان پارسال از هشت تا 15 دی ماه در هفت شهر استان برگزار شد.
6068/7164
خبرنگار:عاطفه جوادی ** انتشار:محمدعلی فریدپناه