به گزارش پایگاه خبری شبکه به نقل از ایرنا، هوشنگ بازوند روز شنبه در نشست شورای برنامه ریزی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: مصوبه ای در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است که براساس آن تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی در شهرها از 400 میلیون ریال به 500 میلیون ریال و در روستاها از 300 میلیون ریال به 400 میلیون ریال افزایش پیدا کند.
وی اعلام کرد: این مصوبه پس از تایید مجلس و ابلاغ توسط بانک مرکزی قابل اجراست و این تسهیلات به زلزله زدگان تعلق خواهد گرفت.
استاندار کرمانشاه افزود: همچنین براساس تصمیمات اتخاذ شده میزان مرخصی استحقاقی کارمندان مناطق زلزله زده استان 15 روز در سال افزایش پیدا خواهد کرد.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
در اثر زلزله 21 آبان 96 حدود 6 هزار میلیارد تومان خسارت به غرب کرمانشاه وارد شد که دولت تاکنون پنج هزار و 325 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده در قالب های مختلف تامین اعتبار کرده است.
تاکنون در مناطق روستایی استان کرمانشاه به هر خانوار 550 میلیون ریال و در مناطق شهری به هر خانوار 670 میلیون ریال تسهیلات کم بهره و کمک بلاعوض داده شده که پس از تصویب این طرح 100 میلیون ریال به این مبلغ افزوده خواهد شد.
بازوند در بخش دیگری از صحبت های خود شورای برنامه ریزی را موتور محرک کرمانشاه خطاب کرد و گفت: با توجه به شرایط دشوار استان در حوزه اقتصاد و اشتغال، انتظار می رود سازمان مدیریت و برنامه ریزی تحرک بیشتری از خود نشان داده و شتاب بیشتری به فعالیت های خود ببخشد.
وی عنوان کرد: کارگروه اقتصاد مقاومتی یک نقش بسیار مهم و تصمیم ساز برای شورای برنامه ریزی استان دارد و نشست های آن باید به شکلی پویا و مستمر برگزار شود.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: اعتبارات استانی باید بر مبنای اولویت ها و مشکلات استان توزیع شود و از توزیع سلیقه ای در این زمینه خودداری کرد.
بازوند با بیان اینکه بیکاری مشکل اصلی استان است و اعتبارات باید با محوریت بهبود وضعیت این حوزه توزیع شود، اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی یک راهبرد راهگشا و بلند مدت در کشور است و مباحث این حوزه باید در توزیع اعتبارات استانی لحاظ شود.
وی همچنین از حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس تشکر کرد و گفت: مردم با حضور پررنگ خود به جهانیان و به ویژه دشمنان ایران اسلامی نشان دادند که متحد هستند و هر کجا که لازم باشد پا به میدان خواهند گذاشت.
7445/8066